Jak bronić się przed alkoholem?

Notowała M. M.

Przed wiekami wino i piwo na dobre zadomowiły się na naszych stołach. (Silniejsze alkohole dołączyły znacznie później). Spożywano je w sporych ilościach z prostej konieczności: stanowiły wtedy jedyny praktycznie zdrowy napój, bezpieczny, pozbawiony bakterii. Bowiem przeraziłby nas stan sanitarny ówczesnych studni, czy woda z rzeki, w której robiono pranie oraz kąpano bydło, o pitnej wodzie, czerpanej z błotnistego bajora pośrodku wsi nie wspominając...

Dopiero jednak w naszych czasach spożycie alkoholu przekroczyło wszelkie rozsądne granice, stając się narodową klęską.

Więcej

Jak bronić się przed narkotykami?

Notowała M. M.

Po pierwszą dawkę narkotyku najczęściej sięgają nastolatki. Dla przyjemnych wrażeń, nie znanego dotąd oszołomienia, odrywającego od codzienności. Nie zdają sobie na ogół sprawy, że w bardzo niebezpieczny sposób zaczynają igrać z ogniem! Bowiem narkotyki uzależniają wyjątkowo szybko: coraz częściej organizm zaczyna upominać się o zwiększone dawki - aż do kompletnej ruiny zdrowia! Wystarczy trochę przedawkować, by rozstać się z życiem... Dlatego wśród narkomanów rzadko spotykamy ludzi po trzydziestce. Od kilkunastu lat narkomania pleni się i w naszym kraju siejąc spustoszenie wśród młodzieży - nawet tej ze szkół podstawowych. Co robić, by bronić 'młodzież przed zadawaniem sobie „śmierci na raty” - rozmawiamy o tym z psychiatrą dr STANISŁAWEM KULIGOWSKIM.

Więcej

Jak bronić się przed papierosami?

Notowała M. M.

Ten nałóg - najpopularniejszy na świecie - także i u nas bije rekordy: szacuje się, że mamy 12 milionów palaczy, puszczających z dymkiem ponad 100 miliardów sztuk papierosów rocznie! Ten „palący” problem domaga się więc radykalnych przeciwdziałań. Co możemy zrobić, w jaki sposób bronić się przed uzależnieniem od papierosów? Rozmawiamy o tym z psychiatrą, dr STANISŁAWEM KULIGOWSKIM.

Więcej

Jak bronić się przed pigułkami?

Notowała M. M.

O uzależnienia od leków oraz o sposobach obrony przed tym rozmawiamy z psychiatrą; dr STANISŁAWEM KULIGOWSKIM.

Więcej