Ból kolan po bieganiu

Tyler Durden

Ból kolan po bieganiu

Witam. Od dwóch tygodni do treningu siłowego włączyłem trening biegowy. Do wczoraj biegałem głównie na bieżni po 35-40 minut, wczoraj zafundowałem sobie 45 minutową przebieżkę po chodniku.

No i dzisiaj moje kolana są do wymiany. Za chwilę eksplodują i rozwalą przypadkowego przechodnia.

W czym problem? Biegałem w butach przeznaczonych do twardych nawierzchni, mają odpowiedni rozmiar, amortyzację i typ (stopa normalna, lekko supinująca). Firma też porządna - ASICS. Naprawdę bardzo wygodne. Co 2km robiłem sobie 30 sekund przerwy na rozciąganie dwu i czterogłowych.

A kolana jak bolały, tak bolą. O co tu chodzi? Macie jakieś sposoby, by temu zaradzić? Kolega polecił mi, żebym jadł 2 szklanki galaretki owocowej dziennie i po ok. tygodniu mi się stan kolan poprawi, ale znacie może jeszcze jakieś sposoby? I jaka jest przyczyna?

0 △|▽


Komentarze (12):


Alon No Fear

Rozgrzewasz się przed biegiem?

0 △|▽


  Tyler Durden

  Rozgrzewka polega na bardzo szybkim chodzie (prawie trucht) przez ok. 4 minuty, poza tym trochę rozciągania dwójek i czwórek.

  0 △|▽


   Freemantle

   Też tak mam, najlepiej zrób sobie trochę przerwy, używaj maści rozgrzewających/ przeciwzapalnych i możesz włączyć jakieś środki na odbudowę chrząstki stawowej.

   0 △|▽


    Alon No Fear

    Zacznij używać maści i biegaj po 20 minut. Postaraj się jeść żelki albo galaretkę. Jeśli po tygodniu przejdzie utrzymaj 20 minut przez kolejny tydzień i zwiększaj co 2 tygodnie bieg o 5 minut. Jeśli nie pomoże to skonsultuj się z lekarzem on Ci najlepiej wtedy doradzi.

    0 △|▽


     Pool Party Ziggs

     Ja wiem na czym może polegać problem, po długim bieganiu (powiedzmy 40-45min.) potruchtać sobie jeszcze z 5-10min. Ja tak zawsze robię i naprawdę działa.

     0 △|▽


      Jabłkovy

      Po treningu polecam przemywanie nóg przez kilka minut zimną wodą. Mi to bardzo pomaga na obolałe mięśnie nóg, może na kolana też zadziała.

      Ale też musisz zwrócić uwagę na to, że kolana i ich okolice są bardzo wrażliwe, podatne na kontuzje i sporo osób ma z nimi problem. Może warto byłoby udać się do lekarza i sprawdzić, czy wszystko z nimi w porządku.

      0 △|▽


       Vicious

       Bieganie tak czy siak jest niezdrowe dla kolan. Możesz mieć odpowiednie buty, odpowiednie podłoże, ale stawy kolanowe zawsze dostają w kość. Jedynym co ja bym ci poradził, byłoby rzucenie biegania i przerzucenia się może na rower czy coś.

       Jeśli z kolei szukasz fachowej pomocy, to polecam porozmawiam z lekarzem czy kimś, kto się naprawdę zna na bieganiu i wszystkim z tym związanym. Jedzenia galaretek odradzam. 😜

       0 △|▽


        Bon Voyage

        Ile ważysz? Bez urazy, ale może po prostu za ciężki jesteś na bieganie.

        Możesz mi wierzyć lub nie, ale osobiście nie szukałbym winy w butach, ja całe wakacje biegałem w kapciach przeznaczonych na deskorolkę firmy CONVERSE i jedyne co mnie mogło boleć po bieganiu to mięśnie, ale zakwasy to chyba rzecz normalna. Nawet jak wykonuje przysiady na jednej nodze, które Twoim zdaniem są kontuzjogenne to mi się nie biega gorzej, wręcz przeciwnie.

        @Sick Boy:

        On chyba biega dlatego, że chce do straży pożarnej.

        0 △|▽


         Sky Fander

         Ja w tamtym roku też miałem ból po bieganiu w kolanach. Poszedłem z tym do ortopedy. I co? Choroba guzowatości zakończenia piszczeli( nie pamiętam dokładnej nazwy). Dostałem zwolnienie z w-fu i ogólnie uprawianiu sportów, zostałem zapisany na rehabilitacje. I pomogło. Jeżeli po bieganiu za każdym razem będzie Cię boleć polecam pójść do dobrego ortopedy, powinien pomóc.

         0 △|▽


          Pan-leśniczy

          Nie rozciągaj dwójek i czwórek przed treningiem siłowym bo to je rozciąga czyli rozluźnia, zrób sobie serie rozgrzewkowe np. 20% CM(ciezaru maksymalnego) szybkim tempem przez minute i to bedzie dobra rozgrzewka do tego jakies wymachy, krecenia, krazenia kolanami, podskoki, i masz rozgrzene nogi.

          0 △|▽


           Freemantle

           Witam w klubie "guzowników" ^^

           0 △|▽


            PitBull

            Nie wiem, czy to może mieć na to wpływ, ale lepiej rozciągać się po bieganiu niż przed. Możliwe, że rozluźnione mięśnie nie spełniają odpowiednio funkcji stabilizującej.

            0 △|▽